První setkání s "EPSA spirit" aneb jak bylo na kongrese

Představa jet na zahraniční akci pro mě byla dlouho totožná s představou vydání se do Bradavic, se všemi těmi divnými zaklínadly, která lidé jezdící na kongresy používají (“džíejko”, “oudýčko”, “elesko”, “sípíčko”,…), je to pro mě stejně neskutečné, bláznivé a zároveň lákavé. Nyní jsem se konečně odhodlala a takto to dopadlo…

 

Mojí první cestou byl Annual Congress EPSA v Catanii na Sicílii, rozhodla jsem se být druhým oficiálním delegátem (vedle Lukáše Höchtbergera), abych se opravdu co nejvíce, nejrychleji a nejefektivněji seznámila s celým děním. První šok přišel už při přestupu na letadlo v Miláně, kdy jsem s hrůzou zjistila, že můj výlet rozhodně nebude ve stylu slunečné dovolené v Itálii, neboť pršelo a podle předpovědí rozhodně nemělo přestat. Na samotný kongres jsem kvůli špatné volbě letu dorazila až po zahájení odpoledního i večerního programu, což rozhodně nikomu, kdo jede na kongres poprvé, nedoporučuji.

První dva dny se konalo symposium na téma „Specializace ve farmacii“, tedy jakési přednášky profesionálů, se kterými je následně vedena diskuze na dané téma. Další dny poté byly nejrůznější workshopy a semináře (Hospital pharmacy, Creativity, Leadership a jiné). Program je opravdu nabitý a naplánovaný od rána do večera s přestávkami na kávu a občerstvení. Abyste mohli získat certifikát o účasti na kongrese a také pro vstup na večerní párty, je nutné absolvovat alespoň 50 % programu, takže si můžete najít čas na občasné prospání, porozhlédnutí se po městě, nákup apod.

Mimo workshopů a seminářů se od třetího dne koná General Assembly, kde je nutná účast oficiálních delegátů, ale i ostatní účastníci kongresu se mohou přijít podívat, případně se i aktivně zapojit. Na General Assembly se probírají nejrůznější témata týkající se fungování EPSA, EPSA Team podává zprávy o své činnosti a volí se členové EPSA Teamu pro další období.

Každý večer je pak na programu párty tématicky různě zaměřená, např. International Night, Gala Night, Carneval a další. Zde je nejlepší možnost, jak poznat lidi z jiných krajin, spřátelit se a pocítit v nadpisu zmiňovanou EPSA spirit. Tento, na kongrese často zmiňovaný pojem, lze jen těžko popsat slovy, musíte ho zkrátka zažít.

A proto tedy na závěr dávám svou drobnou radu. Dokud jste studenty, využijte opravdu všech možností, jak se zlepšit v jakýchkoliv dovednostech, jak navázat co nejvíce kontaktů a hlavně jak si co nejvíce studentský život užít.

-Sh-